Вітаємо в магазині біноклів BINOS

Ваш кошик замовлень порожній.

Перейти до основного змісту »

Вибір бінокля. Допоміжна інформація

1. Конструкція бінокля

Схема бінокля
Мал.1

1. Окулярні лінзи
2. Призми
3. Об'єктиви
4. Світловий потік


2. Типи призм біноклів
Важливий елемент в оптичній системі бінокля, знаходиться в середині бінокля як проміжний елемент між об'єктивами та окулярами. Без цього елементу біноклі були б значно більші за розмірами (через особливості проходження фокусних відстаней). Проходячи через призми світловий потік (а з ним і зображення) багато разів ламається і перевертається після чого подається на лінзи окулярів для збільшення. В основному використовують 2 типи призм: Roof та Porro (див. Мал.1).

Більш проста і дешева система - Porro. Мінуси в більших габаритах та вазі, плюси в простоті та дешевезні. Roof система переважно більш компактна, легка, та зручніша, але через складність конструкції призм більш дорога, якщо порівнювати з Porro біноклями одного рівня оптичної якості. В свою чергу якісні roof біноклі дають більш природну картинку і колір. Якщо робити вибір серед дешевшого ряду біноклів, то для забезпечення кращої картинки варто звертати увагу перш за все на Porro-біноклі, в свою чергу серед більш дорогого сегменту біноклів roof-моделі зарекомендували себе як кращий оптичний вибір.

3. Кратність зближення бінокля
Кратність зближення бінокля
В специфікаціях бінокля кратність позначається першою цифрою після назви бінокля (наприклад Nikon 10x50 означає, що це бінокль з кратністю зближення 10 раз). В свою чергу кратність зближення означає на скільки ближче ви буде бачити об'єкт. Наприклад при зближенні в 10 крат, об'єкт що знаходиться від Вас на відстані 1 км, буде здаватись якби він був на відстані 100 м від вас і т.д. Кратність зближення буває сталою та змінною в залежності від оптичної конструкції бінокля. Біноклі із змінною кратністю ще називають Zoom-біноклі (zoom - зближувати, англ). Zoom-біноклі дозволяють регулювати в залежності від потреб кратність зближення (тим самим регулюючи водночас поле зору, світлосилу, вихідний окуляр і т.д.). З одного боку це зручно, з другого боку це має свої недоліки. Через те, що zoom-біноклі мають рухому оптичну систему вони неударостійкі, адже невеликі зміщення оптичних елементів можуть призвести до втрати різкості, або ж розколімації бінокля. Крім того, враховуючи що ці біноклі не мають азотонаповнення, то такі біноклі бажано не брати для використання в ектремальних умовах.

4. Об'єктиви біноклів
Лінза або система лінз передньої частини бінокля називають об'єктивами (або ж апертурою бінокля). В специфікації бінокля це друга цифра після кратності (наприклад Nikon 10x50 має об'єктиви розміром 50 мм). Ця частина бінокля відповідає за збір світла (чим більші об'єктиви тим більше світла можна зібрати) і подачу зображення на призми. В залежності від складності системи лінз їх ділять на об'єктиви з одинарними лінзами, ахромати, семіапохромати та апохромати (найкращі). Чим краща система об'єктивів тим більша чіткість і якість зображення

5. Поле бачення (Field of view)

Поле зору в біноклі

Ширина картинки яку ви спостерігаєте в біноклі. Цей показник переважно подається як ширина видимого простору на відстані 1000 м. (лінійна величина), або ж в градусах. Значення ширини поля зору 120 м/ 1000 м означає що на відстані 1000 м ви будете бачити простір шириною 120 м.

6. Розмір вихідного окуляра (Exit pupil)
вихідний окуляр
Розмір проекційного отвору через який подається зображення на зіницю ока. Якщо ви потримаєте бінокль на невеликій віддалі від ваших очей і поглянете на окулярні лінзи, то побачите світлий круглий вихідний окуляр. Світловий потік, що увійшов через об'єктиви і пройшов через бінокль, виходить через окулярні лінзи для формування сконцентрованого круглого зображення.

Оскільки зіниця дорослої людини у стані найбільшого відкриття (в повній темряві) має переважно розмір в межах 7 мм, відповідно біноклі проектують таким чином, щоб вихідний окуляр був не більшим за це значення, тому що додаткове збільшення цього показника не дасть відповідного ефекту (світло буде втрачатись). Цей показник на пряму пов'язаний із світлосилою. Чим більше значення тим яскравіше зображення і тим комфортніше утримувати картинку стабільною (легше фокусувати зображення на зіницю).
Для визначення розміру вихідного окуляру поділіть розмір вхідних об'єктивів на кратність бінокля (для бінокля 10х50 значення складає 5 мм.).

7. Світлосила
Світлосила це показник, що залежить від розміру об'єктивів і кратності бінокля (що в свою чергу формує розмір вихідного окуляра). Розраховується як квадрат ділення розміру об'єктивів на кратність бінокля. Для бінокля 10х50 це значення складає 25 = (50/10)^2. Чим більше значення цього показника, тим краща світлопропускна спроможність бінокля. Але оскільки цей показник походить від розміру вихідного окуляра, то тут діє той самий ефект доцільності. Тому біноклі головним чином мають світлосилу не більше 51. Для вечірніх спостережень бажано підбирати біноклі із світлосилою від 25. Але це суто технічний показник, який не враховує якості оптики, а дає тільки загальну оцінку потенціалу збирання світла (все інше залежить від якості скла, оптичної системи, просвітлюючих та світлокорекційних покриттів).

8. Мінім. відстань фокусування
Показник який вказує на мінімальну фокусну спроможність бінокля, що подається в основному в метрах. Цей параметр важливий зокрема для тих, хто хоче також вести спостереження біноклем на невеликих відстанях (природничі спостереження). Цей показник залежить від типу і конструкції бінокля. Переважно він менший для біноклів з меншою кратністю і навпаки.

9. Виносна окулярна точка

Це показник, що вказує на скільки далеко можуть знаходитись зіниці від окулярних лінз бінокля, утримуючи при цьому цілісну картинку, подається в мм. Цей показник загалом впливає на комфорт спостереження. Якщо він менший 15 мм, то потрібно тісно прикладати очі до окулярних лінз, щоб отримати повну ширину картинки.

1. Світловий потік
2. Окулярні лінзи
3. Звичайна виносна окулярна точка
4. Подовжена виносна окулярна точка

Виносна окулярна точка

Якісні біноклі оснащують окулярними насадками, які викручуються (можуть мати кілька рівнів) і допомагають відрегулювати комфортну фокусну відстань. Цей показник зокрема важливий і для людей, що ведуть спостереження в окулярах (значення повинно бути від 17 до 25 мм в залежності від бінокля).

Виносна окулярна точка

10. Шкло призм
Для побудови якісного бінокля велике значення має тип скла, що використовується для виготовлення призм. Скло буває різної щільності, а тому при проходженні світла через нього відбуваються різні втрати світла. Найбільш поширеними типами скла є BK7 та BAK-4. BAK-4 має більшу щільність і втрачає менше світла (хоча слід зазначити що скло BK7 та BAK-4 теж буває різної якості). Для дорогих біноклів використовують також інші типи дорогого скла підвищеної щільності, яке часто позначають як ED.

11. Просвітлення
Просвітлюючі покриття - це спеціальні хімічні плівкоподібні розчини, що наносяться на поверхні лінз з метою зменшення втрат світла, яке відбивається від поверхонь скла. Втрати світла відбуваються на кожному етапі де світлові хвилі проходять середовище повітря-скло. Зменшуючи втрати світла, просвітлення допомагає отримати більш якісну контрастну яскраву картинку, тож навіть при недостатній освітленості зображення буде чітким.
Технологія і матеріали просвітлення досить дорогі і значним чином впливають на вартість бінокля. Просвітлююче покриття може бути з різних хімічних складників, кожен з яких має свій коефіціент анти-відбиваючого ефекту. Вартість таких покриттів теж різна. Крім того дуже важливим показником таких покриттів є їх зносостійкість.

Бувають такі типи просвітлюючих покриттів:

Просвітлене (Coated), означає одинарний шар антивідбиваючого покриття на одному або кількох поверхнях оптичних лінз.

Мультипросвітлення (Multi-coated) означає що одна або декілька поверхонь скло-повітря мають багатошарові антивідбиваючі покриття.

Повне просвітлення (Fully coated) означає, що всі поверхні скло-повітря мають одинарне антивідбиваюче покриття.

Повне мультипросвітлення (Fully multi-coated) означає, що всі поверхні скло-повітря мають багатошарові антивідбиваючі покриття.

Кращі біноклі мають повністю мультипросвітлену оптику.

12. Фазова корекція
Це спеціальні світлокорегуючі покриття що наносяться на roof-призми. В roof біноклях світлові хвилі відбиваються від поверхні і розбиваються на два позафазових промені світла. Нанесення покриття фазової корекції зводить назад світло в одну фазу. Фазова корекція також підвищує природність кольорів, яскравість, контраст і роздільну здатність.

13. Тип фокусування:
Використовують 2 основних види фокусуючих систем - центральну та індивідуальну. Центральна фокусна система передбачає наявність між двома монокулярами біноклями фокусуючого кільця з допомогою якого здійснюється одночасне фокусування зображення в обох монокулярах (при цьому в усіх якісних біноклів є також діоптрійна корекція для підлаштування зображення в разі якщо зір очей різний).
Індивідуальна фокусна система передбачає наявність окремого фокусування для кожного окуляра. Тобто один раз виставляється фокус для кожного ока і бінокль використовується в режимі автофокусу. Індивідуальна система більш зручна для швидких спостережень на місцевості на середніх і віддалених дистанціях, має більшу ударостійкість і менше піддається розколімації.

Центральне фокусування більш зручне для універсального використання коли часто використовується фокусування як на мінімальні відстані так і на максимальні.

14. Азотонаповнення:
Атмосферне повітря в біноклі заповнюється азотом. Це дозволяє уникати можливого запотівання лінз і призм бінокля при перепаді температур, що могло б бути при звичайному повітряному наповненні (яке містить вологу). Більшість водовідпірних біноклів наповнені азотом.
Примітка: Зміни температури, тиску, чи різкий перепад вологості може створити внутрішнє запотівання. В більшості випадків таке запотівання самостійно проходить на протязі кількох хвилин.

15. Вага бінокля
Вага бінокля як і його габарити є важливим параметром зручності його використання, адже при тривалих спостереженнях з рук достатньо швидко може настати втома. При щоденному використанні беруть в основному компактні біноклі з вагою до 400 г. При спостереженнях на природі з активним носінням і достатньо тривалими спостереженнями можна вибирати біноклі і до 600-800 г. При менш тривалих і нечастих спостереженнях з руки можна брати і важчі біноклі - до 1000-1200 г.

16. Комплектація біноклів
Комплектація біноклів буває різна, але найчастіше може включати чохол, пояс до чохла, пояс до бінокля, кришечки до об'єктивів та окулярів, салфетку для протирання оптики. В свою чергу чохли бувають різні - як тонкі з матеріалу, так і м'які неопренові або ж тверді напівкейси. Кришечки до об'єктивів найчастіше просто надіваються (або вставляються), більш зручні коли з кріпленнями до корпусу.

17.Додаткові функції біноклів
Серед додаткових функцій біноклів можна зустрічати наявність компасу, дальномірної сітки, або лазерного дальноміру (достатньо дорогі). Можуть бути також плаваючі біноклі, що при падінні у воду не тонуть (найчастіше у морських та тактичних біноклях).

[profiler]
Memory usage: real: 13369344, emalloc: 12935256
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem